Labirent Çocuk Güvenlik

Dünyanın her yerinde en önemli değer, çocuklardır. Gelişmiş ülkelerde ise, çocuklara verilen değer, çocukların yaşadıkları her yerin onlar için güvenli hale getirilmesiyle gösterilir.

Çocuklar için yaşamak; oynamak, eğlenmek, hoplayıp zıplamak ve tüm bunları yaparken keşfetmek demektir. Çocukluk, bir insanın sınırlarının olmadığı dönemdir. Çocukken, düşünmenin ve yaratıcılığın sınırları olmadığı gibi, yaşanılan çevreden gelebilecek tehlikelerin de sınırları yoktur. Çünkü çocuklar, tüm dikkatini verdikleri oyunları esnasında yaşayabilecekleri kazaları bilemez. Bir çocuk, kapının arasında elinin sıkışabileceğini veya arkadaşıyla oynarken arkadaşının parmağını kapının arasında sıkıştırıp, arkadaşına zarar verebilecek bir kazaya sebep olabileceğini düşünemez. Hiçbir çocuk koşarken sivri kenarları olan bir masaya kafasını çarpıp zarar görebileceğinin farkında olamaz. Yani çocuklar, merakla uğraştıkları herhangi bir eşya sebebiyle ellerine, kollarına, bacaklarına, kafalarına veya herhangi bir uzuvlarına zarar verebileceklerini ve çevrelerinden kaynaklanan birçok sebeple kaza geçirebileceklerini bilemez. Hatta bu kazaların kalıcı hasarlara varacak sonuçlar doğurabileceğini ise, tahmin dahi edemezler. Oysa tüm enerjisini oynamaya, oynarken keşfetmeye harcayan çocuklar için çevrenin güvenli hale getirilmiş olmasını sağlamak, bir ebeveynin en önemli görevidir. Üç tane minik kızı olan bir baba olarak benim için, çocuklarımın güvenliğini sağlamak, en önemli konuydu. Önce kendi çocuklarımın yaşadıkları evde, gittikleri kreşte, oynadıkları bahçede ve arabada seyahat halinde, yani kısacası çocuklarımın bulundukları her yerde onlar için tehlikeli olabilecek ve onlara zarar verebilecek birçok tehlike olduğunu gördüm.

Sonra gelişim dönemindeki küçük çocukların yaşadıkları her yerin, onlar için aslında ne kadar da tehlikeli olduğunu fark ettim. Evet, bu, bir baba olarak benim için bir farkındalıktı. İşte bu farkındalık, beni çocuk güvenlik uzmanı olmaya itti. Yaptığım araştırmalar neticesinde Amerika’da faaliyet gösteren ve uluslararası çocuk güvenlik uzmanlığı eğitimi veren Safe Kids Worldwide kuruluşundan çocuk güvenliği konusunda uygulamalı eğitim aldım. Tamamladığım kurs sonunda aldığım uluslararası geçerliliği olan Child Passengers Safety sertifikasıyla, hem çocuk güvenlik uzmanı hem de Türkiye’deki ilk çocuk yolcu güvenliği uzmanı oldum. Çocuklar bulundukları yerlerde güvende olsun ve onlar keşfederken ebeveyn olarak bizlerin içi rahat olsun diye kurduğumuz Labirent Çocuk Güvenliği firmasıyla, çocukların yaşadıkları yerlerin onlar için güvenli hale getirebilmesini sağlayan, uluslararası sağlık standartlarına sahip ve tamamen güvenilir maddelerden üretilmiş olan çocuk güvenlik ürünlerini sizlere sunuyoruz. Aynı zamanda bir çocuk güvenlik uzmanlığı firması olarak; evde, kreşte ve yolda, kısacası çocukların yaşadıkları ve bulundukları her yerde güvenle hareket edebilmelerini sağlamak için çocuk güvenlik hizmeti veriyoruz.